Danuta Szelest
nauczyciel nauczania zintegrowanego.
PSP Zaleszany.

Konspekt lekcji do klasy III z wykorzystaniem zestawy kontrolnego „mini PUS”

Integralny ośrodek tematyczny: My i zwierzęta.

Temat: Opowiadamy o psie Lampo.

Kierunki edukacji:

Ceł główny: Kształtowanie u dzieci opiekuńczej postawy wobec zwierząt.

Cele operacyjne:

Uczeń wie (poznał):

Uczeń rozumie:

Uczeń potrafi:

Formy pracy:

indywidualna, zbiorowa, zróżnicowana.

Środki dydaktyczne:

Lektura R. Pisarskiego „O psie który jeździł koleją”, rozsypanka wyrazowa, rozsypanka zdaniowa, wyrazy pomocnicze go opowiadania (rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki), zestaw kontrolny „mini PUS”.

Przebieg zajęć:

1. Mobilizacja do pracy i wprowadzenie w nastrój pracy przez przeczytanie fragmentów książki R. Pisarskiego „O psie który jeździł koleją” w celu przypomnienia treści samodzielnie przeczytanej lektury.
  2. Wprowadzenie do tematu lekcji.

(Dzieci odczytują zaszyfrowane hasło, wybierając literę, jaką wskazuje liczba w danym wyrazie:

1 – pomoc                               1 -  pies                              1- laska

2 – praca                                 2 – osa                        (psa)                2 - wagon

3 – wrzos                                 3 – gr                                    3 – samochód                    (Lampo)

4 – tory            (Przygody)                                                       4 - stopa

5 – koleg                                                                              5 – krajobraz

6 – pomidor

7 – przygoda

8 – uniwersytet

Hasło: Przygody psa Lampo.

1. Ustalenie miejsca akcji i bohaterów lektury.

Miejsce akcji: Włochy, miejscowość Marittima.

Główna postać: Pies Lampo.

Postacie drugorzędne: zawiadowca stacji, bufetowy, naczelnik stacji, dzieci zawiadowcy, wieśniacy, wujek z Sycylii.

(Dzieci wskazują Włochy na mapie Europy)

1. Ustalanie kolejności wydarzeń – praca w grupach.

Grupa I otrzymuje tytuł pierwszego wydarzenia, pozostałe układa samodzielnie,

Grupa II układa przebieg wydarzeń z rozsypani wyrazowej (każde zdanie oznaczone jest innym kolorem)

Grupa III układa przebieg zdarzeń z rozsypani zdaniowej.

1. Rysowanie ilustracji do przygód psa Lampo. Umieszczenie prac na tablicy „Nasze prace”.
  2. Redagowanie opowiadania o przygodach psa Lampo

Rzeczowniki: stacja Marittima, zawiadowca, pasażer, pociąg, przyjaźń, przyjaciel, podróż, dzieci, naczelnik, wujek, Lampo, Adelle, pracownicy, pies, wieśniacy, Sycylia, Włochy.

Czasowniki: przyjechał, pojawił się, podróżował, zaginął, powrócił, uratował, podbiegł, zginął.

Przymiotniki: bohaterski, wierny, niezwykły.

(Dzieci układają opowiadanie z wykorzystaniem podanego słownictwa)

I grupa: samodzielnie układa opowiadanie.

II grupa: uzupełnia tekst wyrazami z tablicy.

Przykład opowiadania:

W pogodny letni dzień z pociągu na stacji …………….. wysiadł …………….. pasażer. Był to pies, który podbiegł do ……………… i zaczął się do niego łasic. Pies nazwany ………………… stał się wiernym towarzyszem zawiadowcy. Lubił ………………. W czasie jednej z podróży uległ wypadkowi. Zaopiekowali się nim …………………… Lampo tęsknił za opiekunem i ……………………. do niego. Okazało się, ze musi opuścić staję. Odwieziono go na …………………. do wujka zawiadowcy. Pies pokonując trudy podróży powrócił do Marittimy. Powitano go serdecznie. Jednak niedługo trwała radość. Lampo zginął pod kołami …………………., ratując życie małej …………………….

1. Odczytanie opowiadań przez dzieci.
  2. Przypomnienie słów i melodii piosenki „Fotografia psa”.
  3. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 100 – ćwiczenia z użyciem zestawu kontrolnego „mini PUS”, „Liczę w pamięci”.

(Dzieci wykonują obliczeń z wybranego zestawu. Jeżeli otrzymają wzór inny niż w zeszycie ponownie wykonują działania. Uczniowie sami ustalają trudność wybranego zestawu.)

Posumowanie tematu lekcji i ocena.