Danuta Szelest

nauczyciel nauczania zintegrowanego.

PSP Zaleszany.

Scenariusz lekcji w klasie I

Ośrodek tematyczny: Teatralne rozmaitości.

Temat dnia: Lubimy wiersze Juliana Tuwima.

Kierunki edukacji: 

·        edukacja polonistyczna – Recytowanie wiersza. Gra dramowa, rozwiązywanie zagadek.

·        edukacja matematyczna – Dodawanie i odejmowanie w zakresie 20 – doskonalenie techniki rachunkowej, układanie pytań do zadań tekstowych, rozwiązywanie zadań z treścią,

·        edukacja środowiskowa – Części jadalne warzyw. Wartości odżywcze.

·        edukacja plastyczna – Wykonanie pracy plastycznej „Moje marzenia”.

 

Cel główny: Utrwalenie znajomości utworów Juliana Tuwima oraz zachęcanie do czytania książek.

Cele operacyjne:

Uczeń poznał:

·        treść utworów Juliana Tuwima

·        reguły zabawy – „Pociąg”

·        kolejność liter w alfabecie

·        wartości odżywcze 

Uczeń rozumie: 

·        konieczność codziennego spożywania warzyw

·        dlaczego należy czytać książki ?

·        zasadę rozwiązywania zadań z treścią

Uczeń potrafi:

·        recytować wiersze 

·        rozwiązywać samodzielnie zadania z treścią

·        ułożyć litery w kolejności alfabetycznej

·        odszukać dany utwór literacki w spisie treści

·        odnaleźć dany fragment utworu

 

Metody pracy: pokaz, rozmowa kierowana, działania praktyczne.

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zróżnicowana.

Środki dydaktyczne: wiersze Juliana Tuwima, - „Tuwim dzieciom”, kartoniki z nazwami stacji, literki, naturalne okazy warzyw, karta pracy dla każdego dziecka.

Przebieg zajęcia: 

1.      Czynności organizacyjno – porządkowe. Rozdanie materiałów. Zaprowadzenie ładu i porządku potrzebnych do lekcji. Ustawienie dzieci klas starszych na określonych stacjach.

2.      Wprowadzenie do lekcji. Dobieranie się dzieci w grupy według kolorów wagoników. Ustawienie dzieci w pociąg. Pierwsza osoba jest kierownikiem pociągu.

3.      Zapowiedź tematu lekcji: Czy znacie utwory Juliana Tuwima ?

4.      Inscenizacja: 

Narrator

„Stoi na stacji lokomotywa,
Ciężka, ogromna i pot z niej spływa – tłusta oliwa.
Stoi i sapie, dyszy i dmucha,
Żar z rozgrzanego jej brzucha bucha:
Buch, jak gorąco !
Uch, jak gorąco !
Puff, jak gorąco ! 
Uff, jak gorąco !
Już ledwo sapie, już ledwie zipie,
A jeszcze palacz węgiel w nią sypie (…)
Nagle – gwizd !
Nagle – świst ! 
Para – buch !
Koła – w ruch !”.

Dzieci „pociąg” powoli wyruszają w swą podróż „Pociąg zmierza do I stacji.

Stacja I – HILAROWO

Wychodzi dziecko w wielkich okularach.

„Jestem ten Hilary słynny pan Hilary,
Co zgubił w wierszu okulary.
Moją historię, chyba wiecie – 
Zna wiele dzieci na świecie.
Jeśli znacie ją i wy,
To powiedzcie proszę mi.

Waszym zdaniem jest wyrecytowanie wiersza „Okulary”. O wykonanie tego zadania proszę dzieci z wagonika żółtego.

(Dzieci recytują wiersz „Okulary”)

Po wykonaniu zadania kierownik pociągu gwizdkiem daje sygnał do odjazdu. Pociąg mknie do następnej stacji.

            Stacja II AKACJOWO

Wchodzi dziecko z czerwonym dzióbkiem na nosie.

            Pani Słowikowa.

„Nie powiem, kim jestem, odgadniecie to łatwo.
Nie posiadam imienia i jestem mężatką.
Jestem żoną, tego pana, co to często nocką
do domu się nie śpieszy, bo wraca piechotką.
(…)Wszystko stygnie: zupa z muszek w wieczornej rosie,
Sześć komarów nadziewanych w konwaliowym sosie.
Motyl z rożna, przyprawiony gęstym cieniem z lasku,
A na deser tort z wietrzyka w księżycowym blasku (…).
Czy już wiecie, kto i w jakim wierszu Tuwima takie specjały dla męża trzyma.”

Waszym zadaniem jest odszukanie tego wiersza w książce „Tuwim dzieciom” i podanie jego tytułu. O wykonanie tego zadania proszę dzieci z wagonika czerwonego.

„Pociąg” mknie do następnej stacji.

Stacja III -  WARZYWOWO

Wychodzi dziecko w fartuszku. Obok leżą porozrzucane świeże warzywa: ziemniaki, buraki, marchew, fasola, kapusta, pietruszka, selery, groch.

Kucharka

„Jestem kucharką, która nie bez przyczyny 
Pogodziła kłócące się Tuwimowe jarzyny.
Kłóciły się okrutnie:
(…) Kto z nich większy, 
A kto mniejszy ,
Kto ładniejszy,
Kto zgrabniejszy (…)
Skończyłam te kłótnie !
A teraz troszkę mi pomóżcie
i warzywa kolejno ułóżcie,
bo do garnka wrzucimy tak,
jak pan Tuwim wymyślił to sam”.

O wykonanie tego zadania proszę dzieci z wagonika zielonego.

Po wykonaniu zadania pociąg jedzie do następnej stacji.

Stacja IV – ABECADŁOWICE

Dziecko

„Z „Abecadła” Juliana Tuwima 
uciekły literki … , nikt ich nie powstrzymał
Pomóżcie nam proszę drogie koleżanki odnaleźć literki z naszej czytanki”.

Waszym zadaniem jest ułożyć litery w kolejności alfabetycznej. O wykonanie tego zadania proszę dzieci z wagonika niebieskiego.

Pociąg jedzie do następnej stacji.

Stacja V – RZEPKOWICE

Wchodzi dziecko w słomkowym kapeluszu.

Mieszkaniec Rzepkowic.

„W miasteczku tym  zdarzyła się niegdyś historia taka:
była babka, był dziadek i rzepka na dodatek.
Zasadził dziadek rzepkę w ogrodzie,
Chodził tę rzepkę oglądać co dzień,
Wyrosła rzepka jędrna i krzepka,
Schrupać by rzepkę z kawałkiem chlebka !
Więc ciągnie rzepkę, dziadek niebożę,
Ciągnie i ciągnie, wyciągnąć nie może (…)”
Historia ta jest stara jak świat,
zna  ją ojciec twój i dziad.
Jeśli znacie ją i wy,
to pytanie moje brzmi: Kto ciągnął rzepkę za Mruczkiem 

Waszym zadaniem jest odnaleźć odnaleźć w wierszu „ Rzepka” ten fragment. O wykonanie tego zadania proszę dzieci z wagonika różowego.

Pociąg mknie do następnej stacji.

Stacja Vi – DYZIOWICE 

Dyzio

„Jestem marzycielem, a także żarłokiem,
marzenia moje polane są słodziutkim malinowym sokiem
Niech posłucha ten, kto ciekawy:
zapraszam wszystkich do wspólnej zabawy.
Niech pójdą w ruch farby, kredki i ołówki.
Marzenia niech spłyną na papier z każdej małej główki.
Być może zobaczę jej któryś z bardzo ważnych osób
i na spełnienie życzeń szybko znajdzie sposób.

Dzieci „odjeżdżają” do stolików, na których leżą farby, bloki, ołówki i malują swoje marzenia.

W tym czasie narrator kończy podróż.

Narrator

„(…) i biegu przyśpiesza, i gna coraz prędzej, i dudni, i stuka, łomoce i pędzi.
A dokąd ? A dokąd ? A dokąd ? Na wprost.
Po torze, po torze, po torze, przez most,
przez góry, przez tunel, przez pola, przez las,
I śpieszy się, spieszy, by zdążyć na czas (…)”.

4.      Urządzenie wystawy z prac namalowanych przez dzieci.

5.      Rozwiązywanie zadań z treścią. Praca w grupach.

Grupa I          Grupa II      Grupa III     Grupa IV        Grupa V

6. Sprawdzenie prac. Ocena. Zadanie pracy domowej. Przeczytaj dowolnie wybrany wiersz Juliana Tuwima.